Polykromt bemålad, förgylld dekor med landsmotiv. Längd på koppar 7,5 cm.
Skål med fat tillverkat i Frankrike för Oscar I bröllop, förgylld dekor samt dekor i grisaille av Gripsholm samt Versaille. Diameter på fat 14,5 cm.
Slitage.