FRIEDRICH STURM, olja på duk, signerad och daterad 1903.
Skymningsmarin. 110 x 160 cm.
Duklagning.
Fru Agda Willéns samlingar, Stockholm; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 333, "Vårauktionen", 18-20 april 1945, kat nr 108; privat samling.