C GÖRAN KARLSSON, skulptur, blandteknik, glas och metall.
Semafor. Höjd 134 cm, bredd 34 cm, djup 34 cm. Medföljande sockel 68 cm.
Smärre slitage och rispor.
C Göran Karlsson, svensk bildkonstnär och skulptör född i Uppsala. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm. Inledningsvis målade Karlsson detaljerade, realistiska målningar, ofta föreställande landskap, senare, under 1970-talet utvecklades hans måleri mer åt det abstrakta hållet där rena, geometriska former avbildade ställverksdetaljer. Under senare tid har det abstrakta måleriet tagit sig ett futuristiskt uttryck med geometriska linjer.