LOUIS DESCHAMPS, olja på duk, signerad Louis Deschamps.
"Garcon avec des poules". 46 x 38 cm.
Retusch. Krackelyr.
Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 233, "Några synnerligen värdefulla samlingar oljemålningar, möbler, keramik, glas, silver, textilier, gravyrer m.m. vilka tillhört framlidna Christina Nilsson, Comtesse de Casa Miranda m. fl.", 25-26 april 1922, kat nr 47; Herr Karl Sucksdorffs samlingar, Karlbergsvägen 22, Stockholm (förvärvad på ovanstående auktion); privat samling.