VITRINSKÅP, ett par, ek, 1900-talets början.
Betsad ek. Delvis glasad dörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 49,5, djup 39,5, höjd 181 cm. Nyckel finns.
Omarbetade, ursprungligen med hylla mellan skåp. Slitage. Märken. Del av gavel med märken efter tidigare montering.