JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat", modell 2073, Firma Svenskt Tenn.
Soffbord fanerat med mahogny. 105 x 105, höjd 48 cm.
Slitage. Märken. Fläckar. Krackelyr.
Soffbord 2073 formgavs 1949 av Josef Frank. Bordet förekom ofta i olika inredningsuppdrag åt flera av Sveriges ambassader efter andra världskriget. Detta gav bordet smeknamnet Diplomatbordet. Typiskt för Josef Franks design är de mjukt, rundade hörnen, sargkanten samt benens stiliserade tass-avslutningar inspirerad av den engelska historiska möbeltraditionen.