Design Möbler
1241405
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)
Josef frank, soffbord, "diplomat", modell 2073, firma svenskt tenn.

JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat", modell 2073, Firma Svenskt Tenn.

Soffbord fanerat med mahogny. 105 x 105, höjd 48 cm.

Slitage. Märken. Fläckar. Krackelyr.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T4
Övrigt

Soffbord 2073 formgavs 1949 av Josef Frank. Bordet förekom ofta i olika inredningsuppdrag åt flera av Sveriges ambassader efter andra världskriget. Detta gav bordet smeknamnet Diplomatbordet. Typiskt för Josef Franks design är de mjukt, rundade hörnen, sargkanten samt benens stiliserade tass-avslutningar inspirerad av den engelska historiska möbeltraditionen.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

2 dagar 23 timmar
8 000
765
858
Utropspris
12 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 8 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (4 bud)
1 jul 17:55
8 000 SEK
30 jun 15:55
5 000 SEK
30 jun 5:43
3 000 SEK
29 jun 23:27
300 SEK