Mörkblå botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar vara några hårda och få är sköra ("cherook"). Långsidorna med trampveck och skador, skadade kortsidor.