MATTA, semiantik Keshan, ca 203,5-205,5 x 135-137,5 cm.

Mörkblå botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med stor palmett- och blomranka.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar vara några hårda och få är sköra ("cherook"). Långsidorna med trampveck och skador, skadade kortsidor.

Utropspris
3 000 SEK