ILMARI TAPIOVAARA, MATGRUPP, 5 delar "Pirkka", Laukaan Puu, 1970-tal.
Betsad furu, svartlackerade ben. Brännmärkta med tillverkarens stämpel. Bordsskivan 120x69 cm. Bordets höjd 68 cm. Stolarnas höjd ca 75 cm, sitthöjd ca 40 cm, bredd 38 cm.
Sslitage och skador. Två stolar med förkortade och reparerade ben. Lösa fogar.