Gerda Strömberg

(Sverige, 1879-1960)
Gerda Strömberg
(Sverige, 1879-1960)

GERDA STRÖMBERG, glasservis, 48 delar "Hörningsholm", Strömbergshyttan, 1900-talets första hälft.

Bestående av:
11 starkvinsglas, höjd ca 10 cm (7 med nagg).
12 glas, höjd 6 cm (1 med nagg).
12 vinglas, höjd 13 cm (3 med smärre nagg, 7 med nagg).
12 kupor, höjd 10,5 cm (4 med nagg).
1 karaff med propp, total höjd 26,5 cm.

Slitage. Flera med nagg.

Utropspris
3 000 SEK