Silver Bestick
1241943
Jacob Ängman
(Sverige, 1876-1942)
Jacob Ängman, bestickservis, 60 delar, silver. "rosenholm", gab, stockholm/eskilstuna, 1900-talets andra hälft.

JACOB ÄNGMAN, bestickservis, 60 delar, silver. "Rosenholm", GAB, Stockholm/Eskilstuna, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
12 gafflar, 462 gram, 18 cm.
12 knivar med rostfria blad, 782 gram, 19,5 cm.
12 skedar, 501 gram, 18 cm.
12 knivar med rostfria blad, 431 gram, 16 cm.
12 gafflar, 236 gram, 14 cm.
Silvervikt 1199 gram.

Slitage.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
8 000 SEK