Sekretär av ådringsmålad furu. Skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Tre lådor. Seanre benställning. Bredd 113, depth 46, höjd 147 cm. Nyckel finns.
Senare målning. Slitage. Färgbortfall. Senare beslag. Senare benställning. Delar av inredningen lös. Lådorna saknar lås. Delvis maskstungen. Mindre skador.