Kan inte nå servern

Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Bertil Vallien
(Sverige, Född 1938)

Bertil Vallien, skulptur i form av en luftballong, Åfors och Boda 1973.

Glas och metal. Stommen tillverkad av smeden Lars Larsson i Boda. Glaset tillverkade på Åfors glasbruk. Det tog ca 7-8 månader för att tillverka luftballongen. Luftballongen levererades i ett stycke och monterades på plats i Caroli City. Korgen har en elektrisk motor.
Diameter ca 2,75 m. Total höjd ca 4,5 m. Visning sker hos Acta i Malmö, endast via förbeställd bokning via Maria Granström, Malmö. Köparen står själv för transport och montering.

Senare monterade ljus. Ej funktionstestad. Eventuellt saknas några delar.

Proveniens

Caroli City, Malmö

Övrig information

I 39 år hängde Bertil Valliens Luftballong i köpcentret Caroli i Malmö.
Till Caroli City gjorde han två verk varav luftballongen är den ena. Det andra verket var en Zeppelinare. Luftballongen har genom alla år fascinerat Bertil till den milda grad att han 1963 startade tillsammans med några andra konstnärer i Åfors en raket- och luftballongsklubb. 1968 var Bertil med på premiärturen, Sveriges första varmluftballongfärd, med luftballongen Emillie. Efter det blev det många flygturer och en hel del raketuppskjutningar i de småländska skogarna.

Bertil Vallien föddes 1938 är en av Sveriges främst glaskonstnärer. Bertil är den svenska glaskonstnär som rönt störst uppmärksamhet även utomlands. När han skulle ha en utställning på ett galleri på Fifth Avenue i NYC stängde de av gatan under en tid för att kunna lyfta in hans båtar via fönsterna på galleriet.

Konstnär

Bertil Vallien (f. 1938) är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
100 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Maria Granström
Malmö
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice