ELGITARR, Fender Stratocaster, 1965, Sunburst - time capsule condition.

Greppbräda i Brazilian Rosewood med tidskorrekta pearl dots. Litet huvud med transition logo. L-series serienummer med siffrorna L–77237 på halsplattan. "White Guard” plektrumskydd utan repor. Original 3-way switch och potentiometer med koden 70-2125-0035 250K AUD 304-6516 (v.16, 1965). Grey bobbin pickups med blyertsmärkning 5-5-65, original Hagström (Järna) gitarrfodral i fantastiskt skick med case candy som: Fender Stratocaster instruktionsmanual (hang tag) med korrekt serienummer, original svajarm och bridge cover (med dekaler från affären med korrekt serienummer samt försäljningspriset), axelband (som nytt), ej komplett Fender strängset, två insexnycklar, gitarrkabel samt ytterligare en gitarrkabel med din-kontakt i ena ändan (troligen ej original).

Då gitarren, trots sin ålder, ser ut att vara i nyskick har halsen inte skruvats av. Enligt ägaren användes gitarren bara ett fåtal gånger för att sen stuvas undan i sitt fodral vilket de ärgade banden vittnar om. Huvud, baksida av hals och kropp har inga synliga dings, repor eller spår av solblekning, rökning eller fukt. Gitarrfodralet har inga fuktfläckar och ingen lukt. Instrumentet är i mer eller mindre ospelat skick.

Proveniens

Inköpt ny 1965, använd fåtal tillfällen de första åren tills ägaren avled. Därefter i arv inom familjen.

Utropspris
150 000 SEK
Om Cites