LAILA PRYTZ,olja på pannå, signerad och daterad 1952.
Nature morte. 46 x 54 cm.
Laila Prytz var en svensk bildkonstnär, hon studerade för bland annat André Lhote i Paris och Otte Sköld i Stockholm. Prytz konst kännetecknas av rena färgplan och stiliserade former. Prytz finns representerad på Nationalmuseum och Musikaliska Akademien i Stockholm samt Tessininstitutet, Musée de l’Opéra, André Malrauxs samling och Svenska konsulatet i Paris.