1242541

Matta, slätväv, ca 334,5-337,5 x 296-300,5 cm, Sverige/Finland, 1900-talets förra hälft.

Matta, slätväv, ca 334,5-337,5 x 296-300,5 cm, sverige/finland, 1900-talets förra hälft.

Benvit botten med tätt mönster av rader av prickar i grönt och rött. Kortsidorna med grön bård.

Något slitage och smutsig, fläckar, missfärgningar, smärre skador, obetydliga lagningar. Sidorna med obetydliga skador, ställvis skadade fransar, några saknas.

Tilläggslista

Ca 334,5-337,5 x 296-300,5 cm, Sverige/Finland, 1900-talets förra hälft./Något slitage och smutsig, fläckar, missfärgningar, smärre skador, obetydliga lagningar. Sidorna med obetydliga skador, ställvis skadade fransar, några saknas.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
6 000 SEK