MAT- samt KAFFESERVIS, 76 delar, porslin. "Sanssouci" Rosenthal, Tyskland, 1900-tal.

Bestående av:
14 assietter, 17,5 cm.
11 djupa tallrikar, 25 cm.
12 tallrikar, 25 cm.
12 fat, 22 cm.
5 serveringsfat, längd 24,5-38,5 cm.
2 ovala skålfat, längd 25,5 cm (1 med smärre nagg).
1 terrin med lock, längd 35 cm.
1 såsbåt, längd 25 cm.

15 koppar med 17 fat, diameter på fat 13,5 cm (1 kopp med nagg, 2 fat med nagg).
1 sockerskål med lock, längd 16 cm.
1 kanna med lock, total höjd 25 cm.
1 grädd/mjölkkanna.

Smärre slitage. Få med nagg.

Utropspris
3 000 SEK