Invändigt förgylld. Rund skål på tre fötter, slät yta med randdekor kring kanten. Diameter 9,3 cm, höjd 5,5 cm. Vikt 136,7 g.
Åldersrelaterat slitage. Möjligen inte ursprungligen ihophörande fötter.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10