Gunnar Asplund, taklampa, "Asplund", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets slut, formgiven 1934.
Grålackerad metall med halvsfärisk kupa av opalglas. Etikettmärkt Ateljé Lyktan ab Åhus Sweden. Diameter 50 cm.
Ej funktionstestad. Nagg.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10