OSCAR NILSSON, öronlappsfåtöljer ett par 1930/40-tal
Stomme av ek, fast stoppad klädsel, lös sittdyna, fotavslutningar av kromad metall, sitthöjd ca 45, höjd ca 108 cm
Bruksslitage. Repor. Möjligen omklädda. En fotavslutning lös
Fåtöljen var del av SJ´s förstaklassinredning. Oscar Nilsson var ansvarig inredningsarkitekt vid SJ, Statens Järnvägar under 1930-40-tal.