JOHAN WILHELM PALMSTRUCH, "Svensk Botanik", band I-V. 1803-05.
Totalt 59 häften i kasetter med handkolorerade botaniska planscher. Tryckta hos Carl Delén samt Henrik A. Nordström i Stockholm. 1810-1805.
Ej genomgångna, slitage, kassetterna med skador.