Militaria Vapen
1243672
FLINTLÅSPISTOLER, ett par + 1, 17/1800-tal, Osmanskt kulturområde.
FlintlÅspistoler, ett par + 1, 17/1800-tal, osmanskt kulturområde.

Parpistoler med stockar klädda av kopparplåt med reliefdekor. Flintlåspistolen med stock klädd av förgylld mässingsplåt. Längd 50-52 cm.

Rostangrepp. Näsbeslag saknas. Mekanism ej helt funktionsduglig

Övrigt

Säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.

Utropspris
5 000 SEK