CARL-HARRY STÅLHANE, samovar/kagge, keramik. Rörstrand, 1969.

Brunmelerad glasyr. Flera tappar. Höjd 47 cm. Diameter 30 cm.

Lagning. Slitage, 2 små utstickande keramiska runda dekor nabbar saknas.

Utropspris
3 000 SEK