Enligt uppgift tillverkad för Clas Lagergren. Förgylld dekor. Bestående av; 12 vinglas, höjd 15 cm. 12 vitvinsglas, höjd 13 cm. 12 champagneskålar, höjd 12,5 cm. 11 groggglas, höjd 12,5 cm. 10 selterglas, höjd 9 cm. 8 nubbeglas, höjd 12 cm.
Nagg, slitage.