Silver Bägare & Skålar
1244396
SALTKARSSET för fyra, sterling silver, London 1883.
Saltkarsset för fyra, sterling silver, london 1883.

I fodrat originaletui
4 st saltkar med varsin sked.
Saltkaren av William Evans, skedarna stämplade SW.
Sammanlagd vikt 155 g.
Saltkarets diameter ca 4,5 cm. Skedens längd 7,3 cm. Etuiets diameter 17,5 cm.

Ställvis anlöpnigar. Etuiet med åldersrelaterat slitage, går ej att tillsluta.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
150 EUR