I fodrat originaletui
4 st saltkar med varsin sked.
Saltkaren av William Evans, skedarna stämplade SW.
Sammanlagd vikt 155 g.
Saltkarets diameter ca 4,5 cm. Skedens längd 7,3 cm. Etuiets diameter 17,5 cm.
Ställvis anlöpnigar. Etuiet med åldersrelaterat slitage, går ej att tillsluta.