Cylindrisk, på tre kulfötter, svängt handtag och fällbart lock med kulknopp. Heltäckande graverad dekor. Invändigt förgylld, med senare engelsk minnes plakett i locket, från 1828. Höjd 26 cm, vikt 904 gram.
Senare invändig förgyllning, lagningar, bucklor, bristningar, slitage.