Dryckeskanna, silver, fantasistämplar, 1800-tal. Barock-stil.

Cylindrisk, på tre kulfötter, svängt handtag och fällbart lock med kulknopp. Heltäckande graverad dekor. Invändigt förgylld, med senare engelsk minnes plakett i locket, från 1828. Höjd 26 cm, vikt 904 gram.

Senare invändig förgyllning, lagningar, bucklor, bristningar, slitage.

Utropspris
6 000 SEK