Invändigt förgylld. Gustav IV Adolfs monogram under kunglig krona. Spår av förgyllning kring mynningens yttre kant och kring foten. Höjd 19 cm, mynningens diameter 15,5 cm. Vikt 420 g.
Sannolikt senare gravering. Graverade initialer på motsatt sida.
Åldersrelaterat slitage med bucklor i fotringen. Ytterom sliten förgyllning.