POUL HENNINGSEN, originaldelar till PH-lampa, 12 delar, inköpta 1927-28.
9 skärmar, 3 armaturdelar. Patent pening. Märkta patent pening. Storsta skärmens diameter 50 cm.
Skador. Nagg.