SERVISDELAR, 60 st, Rosenthal, porslin, olika modeller, 1930-40-tal.

Samtliga delar vitglaserade med förgyllda kanter.
Bettina, 22 delar:
3 ovala serveringsfat, längd 24, 33 och 38 cm
1 serveringsskål, diameter 22,5 cm, höjd 8 cm
2 karotter med lock, bredd inkl hänklar 27 och 32,5 cm
1 såsbåt, längd 22 cm
2 buljongskålar på fat, ett extra fat utan skål medföljer
6 djupa tallrikar, diam. 22 cm
3 flata tallrikar, diam. 25 cm
4 assietter, diam. 19,5 cm
Aida, 12 delar:
7 assietter, diameter 19,5 cm
4 koppar med fat, ett extra fat utan kopp, koppens diameter 10,3 cm
Tillbringare, höjd 16,5 cm
Kaffe-/teservis, 18 delar:
Serveringsfat, diameter 33 cm
Kaffekanna, mjölkkanna och gräddkanna, höjd 9 - 23 cm
6 assietter, diameter 19 cm
3 kaffekoppar med fat, koppens höjd 7 cm
5 te-/kaffekoppar med fat, koppens diameter 10,5 cm.
Modell med konturerad kant 8 delar:
ett par djupa tallrikar, diam. 24,5 cm
ett par flata tallrikar, diam. 24,5 cm
3 assietter, diam. 19,5 cm
1 såsbåt

Medföljer snarlik bonbonjär, höjd 10,5 cm, ej Rosenthal.

Nagg på Bettinas såsbåt och i en fotring. Smärre åldersrelateratslitage.

Utropspris
400 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492