Motiv ur "Sju Bröder" av Aleksis Kivi. På fyra fötter. Stämpelsignerad SS (Salme Sarlamo) och stämplad "Käsityö" (Handgjord).
23x21,5 cm, höjd 4 cm. Vikt 223,7 g.
Gåvogravering undertill. Smärre slitage.
Salme Sarlamo, född Erälampi, var syster till Unto Erälampi.