Silver Bägare & Skålar
1245261
UNTO ERÄLAMPI, FAT, silver, Riihimäki Finland 1962.
Unto erÄlampi, fat, silver, riihimäki finland 1962.

Motiv ur "Sju Bröder" av Aleksis Kivi. På fyra fötter. Stämpelsignerad SS (Salme Sarlamo) och stämplad "Käsityö" (Handgjord).

23x21,5 cm, höjd 4 cm. Vikt 223,7 g.

Gåvogravering undertill. Smärre slitage.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - V1
Övrigt

Salme Sarlamo, född Erälampi, var syster till Unto Erälampi.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
240
2 512
270
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (9 bud)
2 jul 16:31
240 EUR
2 jul 16:31
220 EUR
1 jul 13:07
200 EUR
1 jul 13:07
190 EUR
28 jun 15:04
180 EUR