Arne Jones E1299

UNTO ERÄLAMPI, FAT, silver, Riihimäki Finland 1962.

Motiv ur "Sju Bröder" av Aleksis Kivi. På fyra fötter. Stämpelsignerad SS (Salme Sarlamo) och stämplad "Käsityö" (Handgjord).

23x21,5 cm, höjd 4 cm. Vikt 223,7 g.

Gåvogravering undertill. Smärre slitage.

Salme Sarlamo, född Erälampi, var syster till Unto Erälampi.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492