Invändigt förgylld sockerskål och gräddsnäcka. Kaffekannan och sockerskålen på rund fot, gräddkannan med konturerad fot. Kaffekannans höjd 25 cm. Sockerskålens bredd 16 cm, gräddsnäckans höjd 10,5 cm. Sockertångens längd 11,3 cm.
Totalvikt 1122 g.
Olika förgyllning. Smärre slitage. Sockertången med graveringar. Helhetsintrycket är gott.