Madeleine Pyk – en samling F769

Servis, 22 delar, silver 950/1000, icke identifierad mästarstämpel EC, Paris 1900-talets början.

Bestående av kaffekanna, tekanna, sockerskål med lock, sockerruska, gräddkanna, 2 fat på fot, 6 coasters med skrapskydd, ishink, såsskål med sked, karott, ovalt- och runt fat, bricka med parställda hänklar samt 2 bordsskrapor. Stiliserad banddekor. Monogram. Brickans längd 58 cm, kaffekannans höjd 25 cm. Total vikt 14.744 gram.

Slitage.

Utropspris
45 000 SEK