Mörkblå botten med polykromt jaktmotiv av ryttare till häst, hjortar, rovdjur, blommor och blommande träd. Gul huvudbård med hjortar och träd. Inre sekundärbården med möjligen senare inskription.
Abrasher. Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, obetydlig lagning.
Garantibevis från AMB orientimport medföljer.