1245852
MATTA, old Ghom part silk figural, ca 278-283,5 x 168,5-171,5 cm (samt kortsidorna med 1 och 2 cm slätväv).
Matta, old ghom part silk figural, ca 278-283,5 x 168,5-171,5 cm (samt kortsidorna med 1 och 2 cm slätväv).

Mörkblå botten med polykromt jaktmotiv av ryttare till häst, hjortar, rovdjur, blommor och blommande träd. Gul huvudbård med hjortar och träd. Inre sekundärbården med möjligen senare inskription.

Abrasher. Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, obetydlig lagning.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - M5
Proveniens

Garantibevis från AMB orientimport medföljer.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

1 dag 17 timmar
3 000
287
322
Utropspris
4 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 3 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (5 bud)
1 jul 16:45
3 000 SEK
29 jun 19:44
2 400 SEK
29 jun 17:41
2 000 SEK
27 jun 8:48
1 800 SEK
27 jun 7:34
1 000 SEK