Design Övrigt
1245919
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, taklampa, modell 1576, tillverkare cariitti 1900-talets slut.

ALVAR AALTO, taklampa, modell 1576, tillverkare Cariitti 1900-talets slut.

Vit metall. Bär tillverkarens etikett. Längd 115 cm. Bredd 27 cm. Höjd 20 cm. Skärmens diameter 19 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Ej funktionstestad.

Proveniens

Stora Ensos tidigare Enso-Gutzeits huvudkontor på Skatudden i Helsingfors.

Övrigt

https://sv.wikipedia.org/wiki/Stora_Ensos_huvudkontor

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
800 EUR