Keramik & Porslin Serviser
1245923
KAFFESERVIS, 38 delar, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
Kaffeservis, 38 delar, porslin. royal copenhagen, danmark, 1900-tal.

Bestående av; Kaffekanna, modellnummer 1517. Höjd 21.5 cm. Två runda kakfat på fot, modellnummer 1532. Diameter 17 cm. Stort serveringsfat, modellnummer 1563, diameter 33 cm. Lövformat fat, 1599. Längd 23 cm. Tre ovala askfat, modellnummer 1802, längd 9,5 cm. Två runda askfat, modellnummer 1505 cm. Diameter 7 cm. Mjölkkanna, modellnummer 1536, höjd 11,6 cm. Sockerskålmed lock, modellnummer 1680. Längd 13,5 cm. Gräddkanna, modellnummer 153, höjd 8 cm. Cigarettställ, längd 7,5 cm. Modellnummer1801. 12 koppar med fat, modellnummer1870. 12 assietter, modellnummer 1626. Diameter 16 cm.

Obet bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK