Dekor i famille vertefärger, med motiv av blommor och växter, en med fåglar. Höjd vas samt ställ 18 cm. Diameter på fat 22 cm.
Ej funktionstestad. Avtagbar. Ställ klistrad. Ej examinerad undertill, borrad. Slitage. Nagg.