Konst Klassisk svensk konst
1246412
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)
Prins eugen, olja på masonit, signerad eugen och daterad 1932. a tergo signerad eugen och daterad kivik 1932.

PRINS EUGEN, olja på masonit, signerad Eugen och daterad 1932. A tergo signerad Eugen och daterad Kivik 1932.

"Hålväg mot hafvet, Kivik". 50 x 65 cm.

Ställvis obetydliga repor. Smärre ytsmuts.

Proveniens

Gåva från konstnären till Norgehjälpen 1941; privat samling.

Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)761 36 66 33

Utropspris
40 000 SEK