PRINS EUGEN, olja på masonit, signerad Eugen och daterad 1932. A tergo signerad Eugen och daterad Kivik 1932.
"Hålväg mot hafvet, Kivik". 50 x 65 cm.
Ställvis obetydliga repor. Smärre ytsmuts.
Gåva från konstnären till Norgehjälpen 1941; privat samling.