ILMARI TAPIOVAARA, pallar, 2 st "Pirkka" Laukaan Puu, 1960-tal.
Massiv furu, svartmålade ben i massiv björk. Bär tillverkarens stämpel. Sitthöjd 39 cm.
Ställvis omfattande slitage och ytskador. Senare lackyta.