1246502
Rörstrand
(Sverige, 1726-)
Ytterfoder och piedestal, majolika, rörstrand, 1800-talets andra hälft.

YTTERFODER och PIEDESTAL, majolika, Rörstrand, 1800-talets andra hälft.

Dekor av eklöf och ekoxar i relief med gulfärgade detaljer. Ytterfoder höjd 31, diameter 37,5 cm. Piedestal höjd 57 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre krackelyr och missfärgningar.

Maria Granström
Maria Granström
Tf filialchef Malmö / Private Sales
+46 (0)739 40 08 09

Utropspris
5 000 SEK