MAT- och KAFFESERVIS, porslin, 94 delar, Rosenthal, 1900-talets mitt.

15 st mattallrikar, diameter 24,5 cm.
15 st förrättstallrikar, diameter 21 cm.
15 st djupa mattallrikar, diameter 22 cm.
15 st assietter, diameter 17 cm.
12 st kaffekoppar med fat. +2 fat.
1 st gräddkana,
1 st kaffekanna,
1 st tillbringare
1 st sockerskål,
2 st cigarettvaser,
7 st mindre askfat,
1 st såsskål,
2 st serveringsskålar, höjd 8 cm. Diameter 23 cm.
6 st uppläggningsfat, längd 24-39 cm.

Obetydligt ytslitage.

Utropspris
5 000 SEK