1246906
Joseph Magnus Stäck
(Sverige, 1812-1868)
Joseph magnus stÄck, olja på pannå, signerad och daterad 1852.

JOSEPH MAGNUS STÄCK, olja på pannå, signerad och daterad 1852.

Afton, vy mot Stockholm från Finnbodaberget. Oval 56 x 71 cm.

Smärre skrapmärken längs ramkanten.

Proveniens

Tidigare i direktör John Gadds samling, försåld genom
Bukowski Auktioner, auktion 338, 15-17 okt 1947, kat nr 48, avb pl 21.
Bukowski Auktioner, auktion 422, 26-29 april 1983, kat nr 361, avb pl 90.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Slutpris
17 000
1 649
1 953
Utropspris
18 000 SEK
Budhistorik (20 bud)
4 aug 18:56
17 000 SEK
9
4 aug 18:56
16 501 SEK
9
4 aug 18:48
16 500 SEK
4 aug 18:48
16 000 SEK
9
4 aug 18:08
15 500 SEK