Joseph Magnus Stäck

(Sverige, 1812-1868)
Joseph Magnus Stäck
(Sverige, 1812-1868)

JOSEPH MAGNUS STÄCK, olja på pannå, signerad och daterad 1852.

Afton, vy mot Stockholm från Finnbodaberget. Oval 56 x 71 cm.

Smärre skrapmärken längs ramkanten.

Proveniens

Tidigare i direktör John Gadds samling, försåld genom
Bukowski Auktioner, auktion 338, 15-17 okt 1947, kat nr 48, avb pl 21.
Bukowski Auktioner, auktion 422, 26-29 april 1983, kat nr 361, avb pl 90.

Konstnär

Utropspris
18 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801