MAT- samt KAFFE/TESERVIS, 93 delar, flintgods. Gustavsberg, "Willow", 1940-1958.

Bestående av:
14 tekoppar med 12 fat, diameter på fat 16 cm (1 fat med spricka, 3 fat med nagg,
13 kaffekoppar med fat, diameter på fat 13,5 cm (3 koppar med sprickor och nagg, 5 fat med nagg)
1 såsbåt, diameter 17 cm (spricka).
1 såsbåt, längd 18,5 cm (nagg).
2 djupa serveringsfat, längd 25 cm.
32 tallrikar, 25 cm (5 med nagg, 1 med spricka).
1 terrin med lock, längd 28,5 cm.
10 fat, 19 cm.
7 fat, 22 cm.
6 skålfat, 21,5 cm (2 med nagg,
2 serveringsfat, längd 25 cm (1 med nagg).
1 serveringsskål, längd 22 cm.
1 serveringsfat, längd 30,5 cm.
1 fat med handtag, längd 19 cm.
1 kanna, höjd 13 cm (nagg).

Slitage. Krackelyr, missfärgningar. Flera med nagg. Få med sprickor.

Utropspris
4 000 SEK