EVA KLASSON, fotobok, "Le troisième angle", 1976
Paris, Éditions Birth, 1976. 32 x 30,5 cm. Med 40 fotografiska
planscher, var och en med tryckt skyddsblad.
Första utgåvan. Enligt kolofonen tryckt i 1000 exemplar, men i
verkligheten skall höga produktionskostnader ha begränsat upplagan till
långt färre, enligt vissa uppgifter 500 exemplar.
I fodrad originalkassett. Lätt nött.
Smärre slitage.
Eva Klasson, född 1947 i Borås, var elev till Christer Strömholm.
”Paris, tidigt 1970-tal. Eva Klasson riktar kameran mot sin kropp.
Närbild efter närbild. Med blixtljus försäkrar hon sig om en hudnära
skärpa, där varje detalj lyser upp av oväntad plötslighet. I mörkrummet
förfinar hon hudens vallar, de minsta hårstrånas och porernas topografi
i böljande övergångar mellan ljus och mörker. Hon är i färd med att
skapa en av årtiondets allra märkligaste artists' books, ”Le troisème
angle” (Den tredje vinkeln), publicerad 1976 - glansiga, tjocka
fotosidor varvade med tunnaste lökpapper, på vilka hon skrev och
tecknade. Till boken hörde en kassett fodrad med tjockt, svart teddytyg”
(Thomas Millroth).
Eva Klasson är en centralgestalt i svensk fotohistoria. Hennes bilder skapade omedelbar fotohistoria när de visades på Centre George Pompidou i Paris 1975. Med utställningen och boken ”Le troisième Angle” åstadkom hon en brytning med den förhärskande, maskulina dokumentärtraditionen inom svensk fotografi. Utställningens titel refererade till Klassons metod med dess sammansmältning av mentala processer och fysiska erfarenheter. Den tredje vinkeln uppstod då de inre förloppen och de kroppsliga förutsättningarna registrerades av det mekaniska kameraögat. Fotografi som medium och kameran som verktyg fokuserades i en klinisk skildring av fysisk medvetenhet.