Design Övrigt
1247253
Hermès
(Frankrike, 1837-)
HermÈs, servis, 53 delar, "egee", porslin, tidigt 2000-tal.

HERMÈS, SERVIS, 53 delar, "Egee", porslin, tidigt 2000-tal.

8 mattallrikar, diameter 27,5 cm
9 djupa tallrikar, 19 cm
9 förrättstallrikar, 22,5 cm
7 rektangulära fat, 16x12 cm, kantens höjd 1,5 cm
8 mocka-/ espressokoppar med fat, koppens höjd 6 cm. En extra kopp medföljer utan sitt fat.
5 kaffekoppar med fat, koppens höjd 5,3 cm. Fem fat medföljer utan koppar.
5 tekoppar med fat, koppens diameter 9,7 cm
2 små fat, diameter 13 cm
En nionde mattallrik med hårfin spricka medföljer.
Totalt 60 delar.

En förrättstallrik med gulnad fläck på brämet. Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
2 500 EUR