Jacob Eiler Bang, skålar samt fat 4 dlr, glas, "Bölgeblick" 1900-talets första hälft. Holmegaard
Formgjutet glas med röd dekorrand, diameter 17-21-23-28 cm, höjd ca 7-9-12 cm
Bruksslitage. Repor.